Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie



                                                        




CHANCA PIEDRA 

Vyslovuje se : čanka piedra

LATINSKÝ NÁZEV: Phyllanthus niruri

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN

Jako léčivá se využívá její nadzemní část. 

LÉČEBNÉ ÚČINKY

myorelaxační, protizánětlivé, antibakteriální, antivirové, antihelmintické, karminativní, antidiaroické

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • ledvinové a žlučníkové kameny
  • trávení, koliky, nadýmání,
  • infekce trávicího traktu, střeva, játra, žloutenka,
  • astma, bronchitida, horečky.

KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Chanca piedra je malý keř, který dosahuje výšky 30 až 60 centimetrů. Roste divoce, v tropickém pásmu Peru. Listy má elipsovitého tvaru, protilehle uložené, květy malé, bílé nebo žluté. Plody jsou kulaté, částečně zploštělé, složené ze tří částí ve kterých jsou semena. Svou popularitu získala především díky schopnostem odstranit z organismu močové a ledvinové kamínky, za což si vysloužila název „STONEBREAKER“. 

 VÍCE INFORMACÍ

Spasmolytické vlastnosti alkaloidů obsažených v Chance Piedra mají vliv na uvolnění hladkého svalstva močových a žlučových cest a pomáhají tak při vypuzení kamínků z organizmu. Výsledky klinických testů potvrzují nejen tuto vlastnost, ale i účinnost byliny při preventivní ochraně před další tvorbou kamenů.
Odvary z Chancy Piedra regulují vylučování kyseliny močové. Působí jako diuretikum, stimulují tvorbu žluči a tím zlepšují trávení. Bylo klinicky potvrzeno, že jako antibakteriální prostředek působí Chanca Piedra na Staphylococcus Aureus i Pasteurella pestis. Extrakt z této byliny má rovněž účinky antivirové – proti virovému zánětu jater typu B. Mimo to má tato rostlina vlastnosti antispasmatické, myorelaxační, působící proti cizopasníkům. protizánětlivé, antivirové, analgetické, spasmolytické, močopudné, hepatoprotektivní, očistné, tonizující. Diky tomu je používána při zánětech ledvin a močových cest, žlučníku, ledvinových a žlučových kamíncích, virovém zánětu jater (žloutence), infekčním onemocnění trávicího traktu, střevních infekcích, bolestech žaludku, kolikách, nadýmání, průjmech, zácpě, zánětu konečníku, tenesmu, onemocnění prostaty, horečce, virové infekci pohlavních orgánů, astma, bronchitidě, chřipce, nachlazení, podpůrně při cukrovce, působí proti střevním parazitům a zlepšuje trávení. Je používána rovněž v dermatologii.


ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ

1-2 lžíce byliny zalít cca 700 ml studené vody a od dosažení varu vařit na mírném ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku odvaru. Při kolikách pít teplé.
Při kúře k odstranění kamenů je doporučeno používat Chanca Piedra s Colou de Caballo, společně vařené. Doba trvání takové kúry je individuální, od jednoho do tří měsíců.


ZAJÍMAVOSTI

Indiáni používají šťávu z Chancy Piedra k urychlení zacelení ran na pokožce. Čerstvou rostlinu, smíchanou s mlékem, užívají kojící matky, aby zvýšily tvorbu mateřského mléka.




ZDROJ 
 Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
 Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC - Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Užitkové rostliny tropů a subtropů, VALÍČEK P. a kol., Academia, Praha, ČR, 2002, ISBN 80-200-0939-6