Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

 

                                                     
         




ALCACHOFA - Artyčok 

Vyslovuje se:  alkačofa

LATINSKÝ NÁZEV :  Cynara scolymus 

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN

stonky, listy, květní úbory 

LÉČEBNÉ VLASTNOSTI:
hepatoprotektivní, protizánětlivé, antioxidační, kardioprotektivní

 POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA

  • játra, žlučník, trávení, 
  • cholesterol, 
  • krevní oběh.

KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Alcachofa neboli Artyčok se pěstoval už ve starém Egyptě, Řecku a Římě, kde se používal jako důležité jídlo při hostinách. V Peru se pěstuje v horách a vysoké džungli. Má přímou, plstnatou a nevětvenou lodyhu, vysokou až 180 cm, na konci s velkou masitou hlavou. Květy jsou malé a modré. Rub listů je bíle plstnatý. Dužnaté květní úbory jsou velmi oblíbené ve Francii. Z původního planého artyčoku byly vyšlechtěny dva typy kulturních rostlin, artyčok, pěstovaný pro jedlé květní úbory, a kardus čili španělský artyčok, u něhož se jedí stonky a listy. U nás se pěstuje jako zelenina. Příjemná hořká chuť artyčoku a její dobrý účinek na trávení se uplatnily v nápojovém průmyslu při výrobě alkoholických i nealkoholických výrobků.
V bylinných kúrách se užívá především odvar z listů. Listy Artyčoku se sbírají v době květu rostliny a rychle se suší. Mají hořkou chuť.

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ

Alcachofa se používá při zvýšené hladině cholesterolu, při zánětech ledvin a močových cest, při dysfunkcích trávicího traktu, hlavně jater, Crohnově chorobě, je nápomocná při cukrovce, dně, zvýšeném krevním tlaku, anemii, zácpách a při detoxikaci. 
Alcachofa - Artyčok podporuje přirozeným způsobem činnost jater, povzbuzuje tvorbu a sekreci žluči, příznivě ovlivňuje akutní a chronické záněty žlučových cest, upravuje trávicí potíže a správné funkce střev, podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučován při poruchách její funkce, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí, celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu, snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkem při léčbě diabetu, zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách, zlepšuje krevní oběh a má pozitivní vliv na činnost srdce, napomáhá udržení správných funkcí organismu a má antioxidační účinky, možná proto se i říká, že má omlazující účinky a zabraňuje stárnutí. Diky očistným vlastnostem a blahodárnému vlivu na trávicí trakt, a orgány s ním spojené, pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost. Vzhledem k vysokému obsahu železa je velmi účinným prostředkem při anémii, oslabení a rekonvalescenci.
 

ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ

3 g  sušené rostliny zalít cca 700 ml vody a vařit 5 minut. Může se také zalít vroucí vodou, ponechat 15 minut vyluhovat a pít 3x denně 1 sklenku.