Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                                

       
HIERBA LUISA 

Vyslovuje se : jerba luiza

LATINSKÝ NÁZEV:  Cymbopogon citratus (DC)Stapf. 

LÉČEBNÉ ÚČINKY

metabolické, antiemetické, karminativní, antidiaroické, antiastmatické, sedativní, regenerační, antimykotické, antivirové

 POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • žaludek, trávicí problémy, nestrávnost, bolesti břicha, zvracení, nadýmání, koliky,
  • záněty, plísňová onemocnění, tlumení bolesti,
  • nachlazení, chřipka, astma, bronchitida, horečka.

 KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Hierba Luisa je druhem trvalé trávy, pocházející z Indie a náležející do čeledi Poaceae (lipnicovitých). Jako léčivá rostlina je pěstována rovněž v Jižní Americe a jiných tropických a subtropických částech světa. Roste v hustých trsech, dorůstajících výšky 120 až 150 cm a snadno se množí sazenicemi. Hierba Luisa má zelené, dlouhé a poměrně ostré listy a květy ve tvaru bujných klasů. Všechny části rostliny vydávají silnou, citronovou vůni, díky které je také známá jako „citronová tráva“. Tato léčivá rostlina má různá použití vnitřní i vnější. V dnešní uspěchané době, plné neustálého stresu, je Hierba Luisa  vysoce ceněna i pro své uklidňující vlastnosti, protože lahodí stres a následky s ním spojené, jako je špatné trávení a nespavost.

VÍCE INFORMACÍ

Vědecký výzkum
Farmakologické studie provedené na různých experimentálních modelech prokázaly několik jejich důležitých vlastností. Různé extrakty připravené z této rostliny vykazovaly aktivity antioxidační, hypocholesterolemické, sedativní, protizánětlivé, hypoglykemické, protiplísňové proti Epidermophyton flocosum, Trichophyton rubrum a Candida Albicans, inhibice Staphylococcus aureus a Escherichia coli a na Salmonella typhi.  

Hierba Luisa, přestože není ozdobnou travinou, je s ohledem na její příjemnou citronovou vůni pěstována téměř v každé zahradě. Z jejich čerstvých i sušených listů, užívaných také jako populární kuchyňské koření, se připravuje i osvěžující nápoj, který účinně působí při bolestech žaludku, trávicích problémech, jako jsou nestrávnost, bolesti břicha, zvracení, nadýmání, zácpy, koliky a průjmy, překyselení žaludku (neutralizuje žaludeční kyselinu).Léčivé vlastnosti Hierba Luisy se však neohraničují pouze do regulace trávení. Je známo i její působení:
antibakteriální, antiseptické, protiplísňové, protinádorové, protizánětlivé, bronchodilatační, protiastmatické, pomáhá při kašli a působí jako antioxidant.
V lidové medicíně je Hierba Luisa užívána jako prostředek pomáhající při mnoha potížích,
jako jsou bolesti hlavy a závratě, nachlazení, chřipka, bolesti krku a horečka, deprese a náladovost (pomáhá při udržení koncentrace a dobré paměti), nervové vyčerpání, stres a psychická únava, astma, revma a plísňová onemocnění. Japonští vědci z Univerzity v Kjótó dokázali, že olej získaný z citronové trávy účinně likviduje bakterie Helicobakter pylori, způsobující vznik vředové choroby žaludku. Systematické pití odvarů pomáhá zredukovat cellulitis. Hierba Luisa působí také jako přírodní antihistaminikum, citral v ní obsažený umožňuje předcházet a kontrolovat alergie, ať už se vyskytují jako kožní problémy, nebo ve formě dýchacích potíží. Tato rostlina usnadňuje odstranění hlenu, který se nachází v dýchacím systému v průběhu virového onemocnění, jako je bronchitida, chřipka a nachlazení. V případě kašle bylina Hierba Luisa uklidňuje pocit podrážděnosti, který se obvykle projevuje chraptivým projevem a bolestí při mluvení a polykání. Obsažený linalol má antispasmodické a protizánětlivé účinky, díky kterým je Hierba Luisa výborným přírodním prostředkem ke zmírnění bolestí různého původu, zejména trávicího systému, kolik způsobených žlučovými nebo ledvinovými kameny. 
V tradiční východní medicíně je Hierba Luisa užívána také jako prostředek pomáhající v prevenci paradentózy a sloužící k bělení zubů potíráním listy, k osvěžení dechu se může používat i jako ústní voda.
V Indii je široce používána jako prostředek proti kašli, revma a jako antiseptikum.
V Číně je citronová tráva mimo jiné doporučována k pravidelné a mimořádně účinné očistě krve.
Příprava nápoje z citronové trávy je velmi jednoduchá. Může se užívat, když se cítíte nervózní nebo po každém jídle jako čaj ze dvou lžiček listů na šálek vroucí vody. Nechte vyluhovat a vychladnout. Druhým způsobem (pokud ji chcete připravit na celý den) je odvar ze dvou lžic rostliny v 700 ml vody.
Hierba Luisa má široké využití také v potravinářství, kosmetice a aromaterapii.

KOSMETIKA

Olej získaný z listů Hierba Luisy se používá při výrobě parfémů a mýdel. Používá se také, a zvláště výtažky z listů, do relaxačních a osvěžujících koupelí, odstraňujících únavu a stres. K potvrzení aromaterapeutických účinků stačí vložit hrst listů do plátěného sáčku a umístit ho pod proud tekoucí vody do vany a ponechat ho ve vaně po dobu koupele. Lze také připravit výluh z hrsti listů a vlít ho do vany naplněné vodou. Je to jednoduché a velice osvěžující.

KUCHYNĚ
S ohledem na chuť a vůni je Hierba Luisa všeobecně užívaným prostředkem v asijské kuchyni, jako koření do polévek, k přípravě ryb, mořských plodů a jiných jídel, zvláště v Indii, Thajsku, Laosu, na Srí Lance a Karibských ostrovech.
Z Hierba Luisy lze, zalitím porce sušených listů vroucí vodou a ponecháním do vyluhování, připravit lahodný, zdravotní čaj.
Rozdrcené lístky mohou být použity v kuchyni jako koření přidávané do různých pokrmů.

 

 ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ

Hierba Luisa můžeme používat po každém jídle jako čaj. Je možné ji připravit ráno a popíjet celý den nebo připravovat po šálcích. K tomu staci 2 lžičky listů zalít v šálku vroucí vodou a nechat vyluhovat. Přidáním několika kapek citronu ještě zvýrazníte chuť. 
Druhým způsobem přípravy je odvar: 1-2 lžíce rostliny zalít 700 ml - 1 litru vody, přivést k varu a na mírném ohni 5 minut vařit. Nechat chvíli odstát a odcedit, popijet 3x denně šalek.

Jak je vidět, Hierba Luisa, tato „tráva“ s chutí, vůní a pozitivními účinky na náš organizmus, si nepochybně zasluhuje, abychom ji měli vždy po ruce.

Přestože má mnoho dobrých vlastností, neměly by ji ale pít děti, těhotné a kojící ženy.


ZAJÍMAVOST
Hierba Luisa je v anglickém jazyce známá jako Lemon grass, Francouzi ji nazývají Citronelle a v Itálii ji najdete pod názvem Verbena nebo Limoncella.