Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                       


                                

         

SACHA INCHI
Vyslovuje se: Sača Inči

LATINSKÝ NÁZEV Plukenetia Volubilis Linnaeu

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN
semena

LÉČEBNÉ ÚČINKY

nutriční, metabolické, preventivní, imunostimulační, kardioprotektivní, protizanětlivě, dermatoregenerační, ani-age

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • správné funkce celého organizmu, jeho udržení v harmonii a zdraví,
  • srdce, správný krevní tlak, kardiovaskulární problémy, krevni oběh a arytmii,
  • záněty v těle - plic, kloubů, průdušek, střev a pod.
  • stimulace imunitního systému
  • podpora léčby nádorů
  • v těhotenství - podporuje správný vývoj plodu ve všech oblastech a snižuje riziko vysokého krevního tlaku matky
  • zpomalení stárnutí buněk,
  • zdravá pokožka, nehty a vlasy,
  • centrální nervový systém, mozek, paměť, zrak, sluch.

KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Sacha Inchi je popínavou, částečně zdřevnatělou rostlinou, dorůstající výšky 2 metry. Listy má zelené a drobné bílé květy. Její domovinou jsou vyžší i nižší partie Amazonské džungle.
Plody Sacha Inchi mají tvar hvězdy, jasně zelené barvy. Během dozrávání hnědnou a uvnitř jsou uložena semena (oříšky), oddělená od sebe přepážkami.

Oříšky Sacha Inchi jsou běžně užívány různými způsoby – vařené, pečené, pražené nebo jako přídavek do různých potravin. Jsou výborným, nezvykle výživným doplňkem stravy a jejich možnost přípravy v různých chuťových variacích – sladké, slané, kořeněné – z nich činí dokonalou alternativu chipsů a jiných podobných, často nepříliš zdravých „pochoutek“.
Semena Sacha Inchi jsou opravdovým pokladem přírody – nejbohatším zdrojem nenasycených mastných kyselin v rostlinné říši. Ze semen Sacha Inchi se díky speciální technologii vyrábí ojedinělý olej Sacha Inchi, v letech 2004 – 2007 držitel zlaté medaile z mezinárodní výstavy olejů v Paříži, jako nejlepší olej světa. (Získal také ocenění za technologickou inovaci procesu extrakce za studena). Tento “zlatý” olej obsahuje až 93,7%. nenasycených mastných kyselin, z toho

Omega 3 - 48,6% - 13 x více než losos!
Omega 6 - 36,8%
Omega 9 - 8,3%


VÍCE INFORMACÍ
Sacha Inchi a vyzkumy
První odborné články o Sacha Inchi se objevily již v roce 1980 v USA. Bylo zjištěno, že plody Sacha Inchi obsahují nenasycené mastné kyseliny, které organizmus nedokáže sám syntetizovat, jsou nezbytné k jeho správné činnosti, a proto by měly být součástí naší každodenní stravy.
V roce 2000, za podpory evropských vědců a ve spolupráci s Universidad Agraria La Molina, byly zahájeny podrobné vědecké výzkumy této rostliny.
Mimo nenasycených mastných kyselin obsahují plody Sacha Inchi ještě výživné bílkoviny (33%), antioxidanty, jód a vitamíny A a E zvláště potřebné pro sportující.
Olej Sacha Inchi našel široké uplatnění nejen v medicíně a potravinářském průmyslu, ale také – díky mimořádně příznivým účinkům na lidskou pokožku – v průmyslu kosmetickém, při výrobě krémů, kosmetických masek a šamponů.

Zveřejněné publikace na téma oleje Sacha Inchi ve světě vyvolaly bleskový růst zájmu o něj. Jeho popularita stále roste. A zdá se že není přeháněním, pokud ho nazýváme zázračnou potravinou. Jeho vstřebatelnost je mimořádně vysoká (více než 96%) a užívání ideální v každém věku – od nejmenších dětí po nejstarší seniory. Doporučuje se i těhotným ženám – díky dobrému vlivu na správný vývoj plodu, hlavně mozku a nervového systému.
K širokému zaběru jeho účinků patří také jeho silné antioxidační působení. Navic reguluje oční tlak a podporuje ostrost vidění, podporuje krevní oběh, zpomaluje procesy stárnutí organizmu a pokožky, posiluje kosti a pomáhá předcházet osteoporóze, snižuje hormonální problémy žen, snižuje množství alergenů při astma, pomáhá při hubnutí a udržení váhy, dodává energii a posiluje celý organizmus, pomáhá v udržení dobré kondice.
Sacha Inchi se užívá s dobrými výsledky u dětí s ADHD.
Pravidelná konzumace oleje Sacha Inchi „maže“ pokožku rovněž zevnitř a významným způsobem posiluje její výživu a vzhled. Může se užívat rovněž jako tělový balzám a nehtová výživa. Olej Sacha Inchi je klíčem ke správnému metabolizmu - všem biochemickým a enzymatickým reakcím probíhajícím v buňkách organizmu a umožňujícím jeho udržení v dokonalé harmonii a zdraví.


SEZNAM ÚČINKŮ OMEGA 3,6,9 OBSAŽENÝCH V SACHA INCHI, PODPORUJÍCÍCH SPRÁVNOU ČINNOST ORGANIZMU PODLE PERUÁNSKÉ TRADICE

MOZEK

Vyživuje, zvyšuje „kapacitu“ mozkových buněk, zlepšuje paměť, podporuje myšlenkové procesy, logiku a představivost.
Zlepšuje činnost centrálního nervového systému, podporuje nápravu funkcí neuronů v mozku a přenášení nervových podnětů.
Pomáhá zvláště při demenci, depresi, stresu, únavě, nervovém i psychickém vyčerpání, podrážděnosti a nespavosti.
Zlepšuje stav nemocných s Alzheimerovou chorobou. Pomáhá při migréně.

SRDCE
 
Posiluje srdce a pomáhá udržet stálý krevní tlak, redukuje vysoký krevní tlak, značně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, předchází arytmii.
Kontroluje a reguluje hladinu cholesterolu v krvi, stimuluje snížení hladiny „špatného„ (LDL), usnadňuje transport výživných substancí v organizmu.
Snižuje hladinu trygliceridů a pomáhá tím předcházet sklerotickým změnám cév, ohraničuje onemocnění oběhového systému krve, tolik v poslední době rozšířená vzhledem k nadměrné konzumaci škodlivých tuků.
Pomáhá předcházet srdečnímu infarktu a trombóze, snižuje též riziko vzniku srdečních chorob způsobených nedokrvením srdečního svalu.
Pomáhá v přenosu kyslíku krví do tkání, zlepšuje krevní oběh.

TRÁVÍCÍ TRAKT A METABOLIZMUS
 
Pomáhá při transportu výživných substancí do krve, reguluje a posiluje správnou materiální přeměnu.
Předchází zácpám.
Pomáhá při uchování správné funkce ledvin a vodního hospodářství organizmu.
Omezuje ztučnění jater a vznik substancí způsobujících rozvoj zánětlivých procesů.
Pomáhá při redukčních dietách.
Reguluje hladinu krevního cukru, snížením metabolizmu glukózy pomáhá předcházet cukrovce.
Pomáhá při léčbě Crohnovy choroby a jiných zánětů střev.

ZÁNĚTLIVÉ PROCESY
 
Snižuje riziko výskytu zánětů a působí protizánětlivě, mimo jiné v těchto případech:
Revmatický zánět kloubů
Záněty kloubů, artróza, revma
Vředový zánět tenkého i tlustého střeva
Virový i bakteriální zánět plic
Záněty průdušek a astma.
 
TĚHOTENSTVÍ, KOJENCI A DĚTI
 
Je ideální potravinou pro těhotné ženy, protože usnadňuje správný vývoj plodu, má zásadní vliv na rozvoj nervových tkání plodu a správného rozvoje mozku a nervového systému.
Snižuje riziko vysokého krevného tlaku v období těhotenství.
Zajišťuje správný psychomotorický vývoj kojenců a má pozitivní vliv na jejich smyslový rozvoj.
Má pozitivní vliv na rozvoj dítěte v každém věku.

POKOŽKA

Pomáhá udržet zdravou, pěknou pokožku, zpomaluje procesy jejího stárnutí.
Předchází vypadávání vlasů, posiluje nehty.
Předchází a pomáhá při léčbě ekzémů, lupénky a uhrovitosti.
ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ
Olej Sacha Inchi můžete užívat přímo: 1-2 lžíce denně v průběhu jídla, nikoli na lačno. 
Používá se také k přípravě studených jídel, salátů, zeleniny apod. nebo se přidává do jídla až po uvaření. Olej Sacha Inchi je také výborným kosmetickým prostředkem. Užívá se jako tělový balzám a vlasová i nehtová výživa. Pravidelná konzumace oleje Sacha Inchi ošetřuje pokožku rovněž zevnitř a významným způsobem posiluje její vyživení a vzhled. Je velmi cennou složkou každodenní stravy.
Olej přechovávejte v temnu. Sluneční světlo a vysoké teploty způsobují jeho okysličení.

NĚKOLIK VĚT O OMEGA 3

Připomeňme si, že Omega 3, Omega 6 a Omega 9 jsou pro naše zdraví a život nezbytné nenasycené mastné kyseliny, které není organizmus schopen sám vytvořit. Tyto substance se podílí na mnoha klíčových procesech probíhajících v našem těle. Jsou velmi důležitou součástí prevence oběhových chorob. Kontrolují a udržují na správné úrovni cholesterol a triglyceridy. Chrání před vznikem krevních trombů, pomáhají předcházet srdečnímu infarktu a mozkovým příhodám. Chrání náš organizmus před záněty a dodávané v dostatečném množství pomáhají při léčbě autoimunitních onemocnění, jako jsou: roztroušená skleróza, revmatoidní záněty kloubů, Crohnova choroba a migrena status.
Omega 3 se podílí mimo jiné na tvorbě zrakových buněk oční sítnice a struktury buněčných blan.
Je klíčem ke správnému metabolizmu, neboli všem biochemickým procesům a enzymatickým reakcím probíhajícím v buňkách celého organizmu. 

 
 JAK SE PROJEVUJE NEDOSTATEK OMEGA 3 ? RŮZNÝMI ZPŮSOBY:
 
suchou pokožkou, podrážděností, nedostatkem soustředění, měkkými nehty, alergiemi, nízkou imunitou, nadměrnou žízní, suchostí očí, nádorovými onemocněními, těžko hojícími se ranami, poruchami paměti a schopnosti učit se, zvýšením tělesné váhy, srdečními chorobami, záněty, cukrovkou, depresemi a ADHD u dětí.
Pouze 5% světové populace konzumuje dostatečné množství nenasycených mastných kyselin a v tom lze najít příčinu stále se zvyšujících počtů různých onemocnění.
Olej Sacha Inchi je výborným řešením – ideální podporou správných funkcí organizmu a zlepšení zdravotního stavu všech věkových skupin – od nejmenších dětí po nejstarší seniory. Bohaté, unikátní složení ho předurčuje k tomu, aby se stal stálým a nezastupitelným hostem na našich stolech, doplňujícím každodenní, obvykle málo hodnotnou výživu současného člověka.