Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                                

              

 
SANGRE DE DRAGO  - DRAČÍ KREV
LATINSKÝ NÁZEV:
Croton lechleri

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN

Ve fytoterapii se používá kůra, listy, větvičky a pryskyřice. 

LÉČEBNÉ ÚČINKY
imunomodulační, antivirové, antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, antitumorózní, dermatoregenerační, hepatoprotektivní, antidiabetické, metabolické, antirevmatické

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • nádorová onemocnění,
  • trávicí trakt, průjmy, vředy žaludku, dvanácterníku, střeva, trávicí problémy, nadýmání,
  • tuberkuloza, chřipka, nachlazení,
  • afty, ústní vřídky, angína, krční infekce, paradentóza
  • imunita,
  • ekzém, opar, poranění pokožky, spáleniny, škrábance, kousnutí hmyzem,
  • revmatismus.
KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT
 
Sangre de drago je známé v Peru také jako sangre de grado. Je to štíhlý strom dorůstající výšky 20 metrů, v horní části je jeho koruna silně rozvětvena. Listy má velké 12-30cm dlouhé, světlezelené, srdcovité, pokryté tenkými chloupky. Četné květy barvy zeleno-bílé až jantarové tvoří hroznovitá seskupení. Plody jsou malé, kulaté, červenavé, pokryty chloupky, pukající semena jsou hladká, měkká, tvarem připomínající draka.
Roste v Andách na stráních úvozů, v tropických lesích horního toku Amazonky i v nížinách, ve výškách od 300 do 2.000 m.n.m.
Místy tvoří malé lesy. Červeno-šedá kůra s bílými skvrnami je hladká a po naříznutí z ní vytéká tmavočervená pryskyřice. A právě díky barvě pryskyřice a semenům připomínajícím draka vděčí strom za svůj název sangre de drago, což v překladu zní Dračí krev. Míza tohoto stromu, neboli pryskyřice, je považována za zázračné kapky, které dokáží „zázračně“ působit vně i zevně.
Je to vedle vilcacory a manayupy jedna z nejvýznamnějších peruánských rostlin.


VÍCE INFORMACÍ

Sangre de drago patří díky svým obsahovým látkám a jejich účinkům k nejprozkoumanějším rostlinám z Peru. Již od šedesátých let minulého století probíhají výzkumy na předních univerzitách po celém světě. Z pryskyřice byly izolovány látky SP-303 (užívané při léčbě průjmů při onemocnění AIDS a při léčbě průjmů spojených s cestováním) a Taspin (vykazuje protizánětlivou aktivitu a hojí rány [topická aplikace]).
Obsažené látky brání dalšímu rozvoji nádorových buněk.
Z mnoha různých látek, které Sangre de Drago obsahuje, je důležitý taspin – alkaloid s účinky hojivými, protizánětlivými a antibakteriálními, mající vliv na hojení ran a chránící žaludeční sliznici. Další složky působí protivirově, a proto je užívání doporučeno v případě viróz dýchacích cest, oparů a virových zánětů jater typu A a B. Rovněž při průjmech (různého původu) a jako pomocný prostředek při AIDS. 
Vnitřně se dále používá na různe problémy jako jsou nádorová onemocnění, vředová choroba žaludku a dvanáctníku, záněty tenkého i tlustého střeva, Crohnova choroba, virový zánět jater typu A, B i C, cukrovka, průjmy, trávicí problémy a nadýmání, anemie, pásový opar, virový zánět dýchacích cest, chřipka a angína, tuberkulóza, revmatismus, proti Herpes simplex viru typu 1 a 2, syncytialviru (RSV), influenza A viru, pomáhá předcházet skleróze tepen, pomáhá zvýšit imunitu organizmu.
Rozředěná ve vodě se používá k výplachům dutiny ústní při zánětech dásní, zánětech hrtanu, mandlí a dutiny ústní, po extrakcích zubů, ke kloktání při angínách. 

Sangre de drago má úžasnou schopnost hojení ran a rychlé regenerace nové tkáně. Proto jeho vnější použití je:
při bércových vředech, k regeneraci poškozené pokožky při poraněních, popáleninách apod, při hemeroidech, zastavuje krvácení, chrání před infekcí a urychluje regeneraci tkáně, k potírání oparů, popálenin, pokousání hmyzem, proti dermatofytickým plísním, jako prostředek urychlující hojení popraskané kůže a vředů.
Je důležitým pomocníkem v každé domácí lékárničce.
 

ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ
VNITŘNĚ – obvykle se užívá 15-20 kapek čisté a neředěné pryskyřice denně, nejlépe na lačno, rozmíchané v malém množství vody nebo šťávy (1-2 lžíce tekutiny). K tomuto množství je třeba dojít postupně, zvyšováním dávky od tří kapek první den každý den o 2. 
VNĚ - k výplachům dutiny ústní a ke kloktání se užívá roztoku 3-10 kapek v ¼ sklenky vody. Na rány, popáleniny, pokousání hmyzem a afty se používá neředěné.


VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Přestože klinické testy neprokázaly vedlejší účinky, není doporučeno Sangre de Drago podávat těhotným a kojícím ženám.
Rovněž překračování doporučených dávek může vést k zácpám a oběhovým potížím.
Kapky přechovávat dobře uzavřené, na chladném a tmavém místě.
V případě zaschnutí neřeďte vodou, pouze etylalkoholem.
ZDROJ 
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,  
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000,
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 ,
Drogen, Pfeilgift und Indianermedizin, WOLTERS B.,Urs Freund Verlag, Greifenberg, Germany, 1994,  
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, ISBN 0-7615-1734-0
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001,
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995,   
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975