Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                                                   
             

UBOS  
LATINSKÝ NÁZEV
: Spondias mombin

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN

nejčastěji vnitřní lýko, ale také listy a plody

LÉČEBNÉ ÚČINKY
myorelaxační, protizánětlivé, antimykotické, antibakteriální, antiseptické, hemostatické, antioxidační, antiastmatické, imunomodulační, metabolické, dermatoregenerační

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • Záněty a infekce pohlavních orgánů, močového měchýře
  • Kožní choroby, záněty, plísně, poranění pokožky
  • Trávicí trakt - vředy žaludku, dvanáctníku, střev
  • Tuberkulóza, astma
  • Menstruační bolesti, zvýšené krvácení
KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Nížinné oblastí Amazonie jsou domovinou stromu Ubos, dorůstajícího až 20 metrů výšky. Jeho hustě rostoucí elipsovité listy dosahují délky 45 cm. Kůra Ubosu s četnými prasklinami a výstupky připomínajícími trny vylučuje po naříznutí průhlednou živici. Kvete bíle, obsypán četnými voňavými květy. Vzhledem k rychlému růstu je strom s oblibou využíván v obydlených částech k vytváření živých plotů, které dávají stín a živou, přírodní lékárnu.

VÍCE INFORMACÍ

Ubos obsahuje především steroidy, katechiny, antranoly, fenoly, kyanidinové heterozidy, flavanoly a flavanony, chinony, leukoantokyanidin, saponiny a taniny. Díky obsahovým látkám působí kůra Ubosu proti bolesti, křečím, zánětům, má vlastnosti protizánětlivé, hojivé, protiplísňové, antibakteriální, antimykotické, antiseptické, hemostatické, antioxidační. Jako antioxidant odstraňuje z organizmu volné radikály, chrání genetický materiál, zpomaluje stárnutí a degeneraci buněk a tím pomáhá předcházet mnoha závažným chorobám, včetně nádorů.
Ubos posiluje imunitu, podporuje metabolizmus, pomáhá i při kožních chorobách. Zastavuje krvácení a podporuje léčbu infekcí a zánětů dýchacích cest a pohlavních orgánů.
Působí proti křečím a používá se i v případě astma.
Probíhající výzkumy využití účinků při onkologických onemocněních přináší slibné výsledky a jsou předpoklady, že tato vlastnost bude prokázána. Doporučuje se ho při onemocněních trávicího traktu – vředovém onemocnění žaludku, střev, dvanáctníku (dvanácterníku), zánětech sliznic, průjmech, zánětech močového měchýře, kožních chorobách, praskající pokožce, plísních, oparech, poraněních a úrazech, krvácení, hemeroidech, revmatických chorobách, zánětech pohlavních orgánů, mykózách, poševních infekcích, menstruačních bolestech a zvýšeném krvácení, zánětech hrtanu a hltanu, leischmanióze, tuberkulóze, revmatických chorobách, podpůrně při nádorových onemocněních.
  

ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ

3-10 g  kůry Ubosu zalít cca 700-800 ml studené vody, přivést k varu a na mírném ohni 20 minut povařit. Odcedit. Pít 3x denně 1 sklenku. Na omývání a obklady připravit odvar z menšího množstvi byliny a vody.

VEDLEJŠÍ ÚČINKY
Není určeno ženám plánujícím otěhotnění a těhotným.
ZDROJ 
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Herbal secrets of the rainforest, TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, ISBN 0-7615-1734-0      Southamerican Medicinal Plants, ROTH, I., LINDORF, H., Springer Verlag Berlin/Heidelberg, BRD, 2002, ISBN 3-540-41929-2
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6