Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                                                    
 
COLA DE CABALLO 

Vyslovuje se: kola de kavajo

LATINSKÝ NÁZEV: Equisetum arvense

LÉČEBNÉ ÚČINKY

protizánětlivé, antitumorózní, metabolické, dermatoregenerační

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • záněty močových cest,
  • hojení ran, zlomenin,
  • vředy, afty, oděrky, zastavení krvácení,
  • nedostatek křemíku,
  • posílení nehtů, vlasů a pokožky,
  • podpůrně rakovina.

KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Cola de caballo vedle kapradin je jednou z nejstarších rostlin na Zemi, její historie sahá až do paleolitické éry. Obvykle se vyskytuje jako divoce rostoucí rostlina v blízkosti řek nebo vodních zdrojů. Dorůstá až do výšky 1 metru. V Peru roste i Equisetum gigantea, odrůda rostoucí ve zvláštních klimatických podmínkách a v zemi s bohatými zásobami minerálních látek, dorůstá výšky 3 metry i tvoří někdy krásné lesy. Jednou z hlavních vlastností Cola de caballo je vysoký obsah minerálů. Zejména draselné a křemičité soli. V popelu z této rostliny se nachází cca 60% až 80% křemíku, což z něj činí jednu z rostlin s nejbohatším obsahem toho minerálu.

VÍCE INFORMACÍ

Je cenná výjimečně vysokým obsahem křemičitanů, které se varem rozpouštějí ve vodě a díky tomu jsou dokonale vstřebatelné v trávicím traktu. Je to velmi důležité, neboť křemík je nezbytný k dobrému fungování organismu a má i pozitivní vliv na metabolismus. Napomáhá soudržnosti tkání, utěsňuje cévní stěny a předchází arterioskleróze. Nedostatek tohoto prvku v organismu je příčinou vzniku mnoha kožních chorob. Způsobuje mykózy, vypadávání vlasů, výskyt lupů, lomivost nehtů, artritické změny a křehkost kostí, ochabnutí srdečního svalu i celého organismu.

Kromě draslíku a křemíku je přeslička bohatá na minerály, jako je hořčík, vápník, železo, mangan, fosfor a zinek. I když jsou přítomny v menší míře, hrají také základní roli v lidském organismu. Například železo pomáhá předcházet anémii a vápník přispívá k vývoji a údržbě kostí. Díky svým močopudným vlastnostem -  zvyšuje vylučování moči až o 30% - pomáhá eliminovat ledvinové kamínky a jejich vypuzení močovými cestami.
Cola de Caballo je již dávno známá v lidové medicíně svými účinky čistícími organizmus od toxických látek, hemostatickými a protizánětlivými (zvláště močových cest) a také dezinfekčními, svíravými, zastavujícími krvácení a mírně protibolestivými. Pomáhá při tuberkulóze – při hojení krvácivých ložisek v plicích. Mimo to čistí krev, dezinfikuje žaludek a střeva, v případech zlomenin kostí urychluje jejich srůst. Slouží také k omývání vředů, ran, oděrek a aftů, usnadňujíc jejich hojení. Posiluje celý organismus.
 

VNITŘNĚ : 
Pro své močopudné účinky pomáhá v boji proti zadržování tekutin, často způsobené nadměrným příjmem soli. Pomáhá také zhubnout, protože čistí tělo a vylučuje toxiny močí.
Pomáhá udržovat vlasy silné a zdravé. Rovněž zabraňuje plešatosti a zabraňuje lupům tím, že udržuje vlasovou pokožku zdravou. Pomáhá posilovat křehké nehty – díky křemíku rostou silnější a zdravější. Má blahodárný vliv na pokožku, díky svému minerálnímu obsahu a diuretickému působení pomáha eliminovat toxiny, ktere mají vliv na její vzhled. Pomáhá ji udržovat hydratovanou a hladkou. Navíc křemík přispívá k tvorbě kolagenu, což je základní prvek, který ovlivňuje její strukturu a vzhled.


VNĚ : 
K omývání vředů, akné a vyrážek, ran, k výplachům dutiny ústní při infekcích, aftech i paradentóze, k odstranění nepříjemného zápachu z úst, k výplachům a sedacím koupelím při zánětech močových cest.

ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ

Nejčastěji 3-5 g byliny zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 10 - 20 minut,  přidat několik kapek citronu, aby se lépe vstřebal křemík, odcedit. Pít 2 x denně sklenku odvaru. K vnějšímu použití (v závislosti na určení) se připravuje odvar stejně, pouze v menším množství vody. Stačí také namočit větvičky této rostliny do vroucí vody, pak je zabalit do látky a opatrně aplikovat na postižené oblasti. 

VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Cola de Caballo  má mnoho výhod, může ale vést ke ztrátě draslíku močí, proto se nedoporučuje pít více než dvě sklenky denně. Nedoporučuje se proto osobám s nízkou hladinou draslíku, těhotným a kojícím ženám, osobám se srdečními chorobami, u kterých by mohlo dojít ke zrychlení srdečního tepu. 

ZAJÍMAVOSTI

Díky vysokému obsahu křemičitanů je rostlina Cola de Caballo "drsná" a Indiáni používají jejích výhonků k leštění dřevěných a kovových předmětů jako přírodní "smirkový papír".
Cola de caballo se používá i jako protiplísňový prostředek u rostlin napadených plísní a houbami.