Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                                     




                               

TAHUARI

Vyslovuje se: Tauari

LATINSKÝ NÁZEV:  Tabebuia serratifolia

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN
nejčastěji vnitřní část kůry (lýko), ale také kůra, listy a květy.

LÉČEBNÉ ÚČINKY

protizánětlivé, antibakteriální, antivirové, antimykotické, antihelmintické, antitumorózní, metabolické, antimalarické, antipyretické, dermatoregenerační,

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • novotvary, nádory, metastázy, leukemii,
  • plísňová a bakteriální onemocnění,
  • alergie, chřipky, nachlazení,
  • ledviny, játra,
  • celkové posílení obranyschopnosti organismu.

KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Pahorkovité oblasti peruánské Amazonie jsou domovem stromu Tahuari, který dosahuje výšky až 30 metrů a průměru kmene až 3 metry. Zeleno-šedohnědá kůra je drsná, místy popraskaná, uvnitř měkká a nasládlá. Listy mají elipsovitý tvar, jsou pokroucené, lesklé, barvy zelenohnědé až hnědé. Tahuari kvete neobyčejně hojně nádhernými květy ve tvaru zvonků barvy žluté, bílé nebo fialové. Diky tomu jsou stromy krásným zpestřením krajiny. Podlouhlé vejčité plody dorůstají 12-60 cm. Obsahují šedohnědá, okřídlená semena. Jako léčivá se využívá především jeho vnitřní část kůry. Zajimavostí je to, že stromů rodu Tabebuia je několik druhů a rostou v celé Jižní Americe. Tahuari - Tabebuya serratifolia je charakteristická především pro Peru. Protože obsahuje rovněž lapachol, je často zaměňována se stromem Tabebuia impetiginosa, kterým je populární Lapacho. Často jsou odlišné účinky obou odrůd jsou zaměňovány, přestože se liší.

VÍCE INFORMACI

Již výzkumy provedené v 90-tých letech prokázaly účinnost odvarů  z vnitřní kůry (lýka) Tahuari při léčbě nádorových onemocnění, zvláště při metastatických procesech. S Tahuari jsou spojeny i velké naděje na pomoc při léčbě AIDS. Nalézá uplatnění také v léčbě leukémie. 
Tahuari však má ještě další, nepřehlédnutelné schopnosti.

Odvary z kůry mají vlastnosti protizánětlivé, proti plísňové, antivirové, antibakteriální, působí analgeticky a vykazují aktivitu podobnou antibiotikům. Doporučují se při virových zánětech jater, zánětech a nedostatečné činnosti slinivky břišní, cukrovce, žlučových kamenech, gastrických problémech ( zácpy, vředy, plynatost, nadýmání), zánětech močových cest, při infekčním onemocnění ledvin a močového ústrojí, venerických chorobách, horečnatých stavech, chřipkach a nachlazení, bronchitidě, kašli, horečkách, revmatismu a artritidě, anemii, candidózách, plísňových infekcích a cizopasnících a jako podpůrný prostředek při Parkinsonově chorobě. Při kožních onemocněních k omývání.
Vnitřní část kůry byla Indiány užívána mezi jiným při léčbě malárie, horečkách a uštknutí jedovatým hadem.
 

ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ

3–10 g kůry zalít necelým 1 litrem studené vody (množství vody se odpaří) a od chvíle dosažení varu vařit na mírném ohni 20 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku, půl hodiny před nebo po jídle. Při kúrách podporujících léčbu nádorů je možno Tahuari vařit a pít společně s Vilcacorou.
Tahuari je možno užívat maximálně 3 měsíce, pak je nutno udělat minimálně měsíční přestávku.


ZAJÍMAVOSTI
Dřevo Tahuari  je velmi tvrdé, odolné proti dřevokazným houbám, jeho kmeny sloužily i jako materiál k výrobě lodí, z větví byly vyráběny luky a šípy. 




ZDROJ 
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,  
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999  
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998,  
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992,  
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975