Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                                                 


                  
JUAN DE ALONSO

Vyslovuje se : Chuan de alonzo

LATINSKÝ NÁZEV:   Xantium spinosum

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN

Ve fytoterapii se používají lodyhy a listy.


LÉČEBNÉ ÚČINKY

 protizánětlivé, antipyretické, antibakteriální, cytostatické,

 POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • Staphylococcus aureus, P. aeruginosa, Salmonella typhimurium, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli
  • záněty - prostata, močové cesty, slezina, ledviny, dna,
  • zánět vaječníků, křeče, revma.

KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Rostlina teplých oblastí Jižní Ameriky, v Peru roste ve výškách 2000 až 3500 m. n.m. Je to jednoletá rostlina, dorůstající výšky 30 cm. Značně rozvětvená lodyha má ostré žluté trny. Horní část listu je tmavozelená, spodní je bělavě-šedá a je pokryta chmýřím, s lalůčkem po obou stranách. Květy jsou žlutohnědé, plody podlouhlé.

VÍCE INFORMACÍ

Odvary z Juan de Alonso vykazují antiseptické, resp. antibakteriální účinky v případech některých kmenů Staphylococcus aureus, P. aeruginosa, Salmonella typhimurium, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli. Jsou doporučovány při léčbě novotvarů, chronických onemocněních jater a žaludku, zánětlivých onemocněních prostaty, sleziny, ledvin, při infekcích močového měchýře a močových cest (akutních i chronických), retenci (zadržování) moči, při zánětlivém onemocnění vaječníků, při chronických revmatických chorobách a dně, při kapavce, proti kašli, křečím, ke snížení horečky a utišení bolesti. Používají se také nápomocně při léčbě neplodnosti.

ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ
 
3-5 gramů byliny zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně 1 sklenku. Terapeutická dávka je 6-10 g.

Po 2 měsících užívání udělat přestávku 2 měsíce. Při léčbě neplodnosti se doporučuje ženám i mužům mimo pití odvarů z Juan de Alonso užívat i Maku a Camu Camu.