Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie


                                     





                 


MUÑA MUÑA
Vyslovuje se: muňa muňa

LATINSKÝ NÁZEV: Minthostachys setosa

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN

nadzemní část rostliny 

LÉČEBNÉ ÚČINKY

antibiotické, antibakteriální, protizánětlivé, spasmolytické, antitusické, analgetické, metabolické,  antiastmatické, bronchodilatační

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • infekce a záněty dýchacích cest, kašel, zánět průdušek, záněty vedlejších nosních dutin (sinusitis)
  • bronchitida, astma bronchiale, nachlazeni a horečky, pomoc ve vykašlávání hlenů,
  • problémy s trávením, záněty a bakteriální infekce trávicího traktu, 
  • nadýmání, koliky, a průjmy,
  • infekce močových cest a ledvin,
  • plísně, mykózy, parazity,
  • jako lehké přírodní antibiotikum.

 KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Muña Muña má svůj původ v incké kultuře. Roste v peruánských Andách ve výškách 2.700 – 3.400 m.n.m, kde si oblibila suchá stanoviska. Tvoří shluky. Její lodyhy jsou lehce ochmýřené, listy oválného tvaru, délky 1-5 cm a sytě zelené barvy, mají oválný tvar. Květy jsou malé, bílé, velmi aromatické, složené v hustá květenství ve tvaru košíčků, umístěny na koncích větviček. Celou rostlinu charakterizuje silné, nezaměnitelné, mentolové aroma.

VÍCE INFORMACÍ

Již Inkové konzumovali odvary z Muna Muna smíchané s medem na respiračni problémy. V posledních stoletích tuto rostlinu využívají hojně domorodci k posílení imunitního systému a proti bakteriálním infekcím, červům a jiným parazitům. Je velmi ceněna Indiánskými kmeny z hornich poloh peruánských And (Puno, Cuzco, Apurimac), kterým slouží jako lék k celkové očistě organizmu a při léčbě infekcí dýchacích cest a vedlejších dutin (aromatické silice uvolňují dutiny a hladké svalstvo dýchacích cest) a proti kašli. Dále k léčbě infekcí močových cest, při bolestech žaludku, břicha a při zažívacích obtížích jako jsou zácpa, koliky, nadýmání, průjmy. Pro její příjemnou mentolovou chuť ji používají také jako koření pro tradiční jídla. Odvary obsahují éterické oleje - mentol, izomenton, terpeny - geraniol, pulegon, linalol, flavonoidy - izoramnetin, isoamylový alkohol, třísloviny, pryskyřice. 

Pomoc žaludku
Muña Muña  je vhodná pro jakékoliv zažívací potíže, používá se ke zlepšení trávení po požití těžkého jídla. Zmírňuje bolesti žaludku, snižuje otoky žaludku a nadýmání. Má vlastnosti očistné a uklidňující křeče. Pomáhá při průjmech. Do seznamu žaludečních stavů, které lze léčit muñou, se přidávají i poruchy trávení, pálení žáhy. Dále se pak užívají při chronických zánětech a bakteriálních infekcích trávicího traktu, proti průjmům, parazitům, v případě kolik a nadýmání, infekcích močových cest a zánětech ledvin, ale i kloubních zánětech.
Odstraní parazity a bakterie
Pomáhá eliminovat plísně a střevní parazity u dospělých i dětí. Působí také proti bakteriím které způsobují halitózu, neboli zapáchající dech.
Pomoc kostem
Muña Muña má vysoký obsah vápníku, který je organizmu potřebný při artritidě. Zabraňuje odvápnění a zároveň posiluje kosti a zuby.
Zlepšuje vidění
Zabraňuje určitým typům zrakových problémů, jako je makulární degenerace, krátkozrakost, katarakta (šedý zákal) a zlepšuje schopnost vidění.
Je ideální pro dýchací systém
Je to účinný expektorans - vykašlávání hlenů pomáhá odvzdušňovat dýchací cesty, takže je vynikající volbou, pokud chcete léčit kašel, chřipku a jakékoli bronchiální problémy. Obsažené látky (mentolové oleje) vykašlávání usnadňují a pomáhají v případech zánětů dýchacích cest,
zánětech vedlejších dutin nosních (sinusitis), bronchitidách, astma bronchiale, kašli, zánětu průdušek (i chronickém), nachlazení, působí proti zvýšené teplotě.
Popáleniny a rány
Pasta z květů Muña Muña, rozdrcená a smíchaná s olivovým olejem, pomáhá hojit popáleniny a zmírňuje svědění.
Relaxační masáže
Muña Muña v oleji slouží k uvolňujícím masážím, aromaterapii a k eliminaci některých zánětů.


ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ

3-5 gramů byliny zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně 1 sklenku. Terapeutická dávka je 6-10 g. Děti od 3 let půl sklenky.
Pro větší pocit "osvěžení" se může přidat šťáva z čerstvého citronu či ještě lépe limetky.
Vně se odvar užívá k obkladům při mykózách, plísňových a parazitárních infekcích (např. svrabu).


VEDLEJŠÍ ÚČINKY
Nedoporučuje se konzumovat během těhotenství a kojení.

ZAJÍMAVOSTI
Čerstvé listy Muni se přikládají na poraněná místa k zastavení krvácení. Sušené se díky obsahu éterických olejů používají k aromatizaci potravin. Vůně čerstvé rostliny odpuzuje škůdce uskladněných brambor a zeleniny. 




ZDROJ 

Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000, ISBN 9972-9186-0-2
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001,  
Plantas medicinales utiles en el Surandino del Perú, ROERSCH C., VAN DEN HOOGTE L., Koeltz Scientific Books, Königstein, Germany, 1998,  
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975