Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                        



 
Cacao - Kakaovník


ZDROJ DOBRÉ NÁLADY

LATINSKÝ NÁZEV:   Theobroma cacao

LÉČEBNÉ ÚČINKY

 antioxidační, analgetické, nutriční, diuretické, regenerační, protisrážlivé, stimulační, tonizující, kardioprotektivní


KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY  
 Kakaovník pravý je zajímavý, vždy zelený strom. Jeho listy dorůstají po celý rok. Kvete nádherně a jeho květy vyrůstají přímo na kmeni a tlustších větvích - v přírodě je to řídký jev. Strom plodí po celý rok, a i jeho plody jsou take zajímavé - pokryté silnou slupkou připomínají ragbyový míč a dozrávajíc cca 5 měsíců mění barvu od zelené, přes zlatou, pomerančovou až k červené a purpurové. Uvnitř, v příjemně vonící bílé dřeni, se nachází 20 – 60 oválných, cca 3 cm semen, které jsou základem výroby kakaového másla, kakaové hmoty, prášku a následně čokolády a kakaových nápojů. Jsou to velmi cenná kakaová zrna, a možná proto je indiáni nazvali „pokrmem bohů“.
Čokoláda a výrobky z ní kralují na trzích celého světa. Jak vlastne vzniká nejpopulárnější sladkost?


PROCES PŘÍPRAVY KAKAOVÉHO ZRNA   
Semena cacao maji trpkou a hořkou chuť, které se lze zbavit jenom procesem fermentace.  Dozrálé plody se sypou na hromady, zakrývají se a ponechávají se pre-fermentovat 4 až 7 dnů. Po vyjmutí semen z dřeni je často ještě nutná další fermentace. Pak jsou zrna důkladně sušená, nejčastěji na slunci, které je dokonale chrání před plísněmi. Tento přírodní organický proces zachovává čistotu výrobku a zároveň ho připravuje k okamžité spotřebě. Protože kakaová zrna jsou chráněna tenkou a tvrdou slupkou lehce se je praží a pak se loupou. Čistá zrna se melou na pastu. Jejím lisováním se získává světlá, aromatická cenná hmota – kakaové máslo. Hmota zbylá po lisování, obsahující ještě vysoké procento kakaového másla, se buď znovu lisuje a nebo mele na prášek, používaný k výrobě čokolády nebo populárního nápoje – kakaa. Čím více másla zůstane v kakaové hmotě, tím je cennější. Opakované lisování ji ochuzuje o cenné látky.

CO OBSAHUJÍ KAKAOVÁ ZRNA?

Již Mayové i Aztékové zrna kakaovníku hodnotili více než zlato. Když se sláva kakaa rozšířila po celém světě, vzala si ho pod lupu věda a začala odhalovat tajemství jeho účinků – biochemické složení. Obsažené látky mají významný vliv na psychický i fyzický stav člověka. Zrna kakaovníku v sobě soustřeďují nejdůležitější výživné složky potřebné ke zdravému metabolismu, a jsou i na předním místě v obsahu a množství minerálů. Je to nejlepší, naším organismem dobře vstřebatelný zdroj hořčíku, železa, draslíku, chromu a vápníku. Je i jedním z nejlepších dodavatelů manganu, zinku a mědi. Obsahuje vitamíny A, E i vit. skupiny B a je i jedním z nejlepších zdrojů vitamínu C (v čokoládě ale už není obsažen, ničí ho vysoké teploty v procesu výroby). Syrové kakao obsahuje také mastné kyseliny Omega-6 a aminokyseliny. Z nich je třeba upozornit na  tryptofan, který zvyšuje produkci serotoninu, látky odpovědné za dobrou náladu a dávající pocit spokojenosti a štěstí. Kakao je tedy velmi účinnou zbraní v boji se stresem a depresí. Plnohodnotným zdrojem, všech těchto pro náš orgamismus potřebných složek, jsou čistá, nezpracovaná kakaová zrna, ev. slisovaná do kakaové hmoty nebo prášku z ní. Je velmi důležité konzumovat je v těchto podobách, neboť jen tak můžeme očekávat plný rozsah jejich účinků. (Je důležité si připomenout, že velká část populace trpí nedostatkem hořčíku a proto jsou tedy kakaová zrna nejlepším způsobem jeho doplnění.)

 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ÚČINKY KAKAA NA NÁŠ ORGANIZMUS:

Vyrovnává nedostatek hořčíku, železa a jiných prvků, pomáhá při nespavosti,zmírňuje premenstruační napětí, dodává energii při fyzické i psychické námaze, chrání před srdečními chorobami, má dobrý vliv na kardiovaskulární systém, chrání srdce, podporuje lepší okysličení krve a krevní oběh, snižuje krevní tlak, uvolňuje svalstvo a zvyšuje jeho elasticitu.
Snižuje riziko cévních sklerotických změn, podporuje koncentraci, podporuje mozkovou činnost starších osob nebo v případech poškození kognitivních funkcí v důsledku únavy nebo nedostatku spánku, podporuje prokrvení mozku a krátkodobou paměť, působí jako antidepresivum, umožňuje pozitivní vnímání reality, zlepšuje náladu a smysl pro humor, má dopad na naši kreativitu a produktivitu tím, že zvyšuje koncentraci mysli. Ze všech potravin obsahují také zrna kakaovníku nejvyšší koncentraci lehce vstřebatelných antioxidantů, které chráni naše buňky před poškozením a jsou schopny dostat se k nim průběhu půl hodiny. Chrání naše DNA před poškozením, organismus před viry, nádory a jinými chorobami a před stárnutím.
Obsahuje i složky tonizační, revitalizační, regenerační a zpomalující procesy stárnutí. Je zdrojem neobvykle cenných flavonoidů a polyfenolů, které chrání naše srdce a krevní oběh před chorobami
*. Mají však hořkou chuť,a proto jsou z čokolády a jiných produktů obsahujících kakao odstraněny. Můžeme je nalézt pouze v čistém, přírodním kakau nebo v kakaových zrnech.  
 

 CO ŘÍKAJÍ VÝZKUMY NA TÉMA KAKAA
* Mnoho studií potvrzuje mimořádně dobrý vliv kakaa na kardiovaskulární systém.
Journal of Cardiovascular Pharmacology” na jejich základě uvádí, že každodenní konzumace přírodního kakaa obsahujícího zvýšené množství flavanolů může zlepšit cévní funkce podobně, jako terapie statiny. Polyfenoly a flavonoidy obsažené v čokoládě: katechin, epikatechin a prokyanidin jsou prevencí vzniku krevních sraženin, snižují riziko vzniku aterosklerózy, brání kornatění tepen, snižují svalové napětí v okolí cév, čímž usnadňují průtok krve, zlepšují činnost oběhového systému, neutralizují působení tzv. „zlého“ cholesterolu (LDL) a brání vzniku blokujících krevních sraženin. Vysoký obsah hořčíku v kakaových zrnech má vliv na zvýšení síly srdečního svalu, může snížit pravděpodobnost vzniku krevních sraženin a jeho ucpání a infarktu.
Každodenní požití jedné třetiny tabulky hořké čokolády chrání před srdečními chorobami. Avšak pro náš organizmus je nejlepší konzumace čistých, nezpracovaných kakaových zrn a nebo kakaové hmoty.


ZPŮSOB POUŽITÍ  
Můžeme je jíst syrové, důkladně rozžvýkané (lehce hořká chuť, kterou cítíme na začátku se po chvíli změní v nezaměnitelnou, ničím nerušenou chuť pravé čokolády), dokonale chutnají společně s různým ovocem, sušeným, čerstvým a nebo s ořechy.
Drcené boby jsou ideálním doplňkem salátů, ovocných i zeleninových, dodávajícím jim lahodnou chuť. Mohou být také součástí müsli, kukuřičných plátků, ovesné kaše, rýžových nákypů, palačinek apod.
Mohou se použít jako ozdoba různých dezertů, pečiva, cukrářských výrobků, zmrzlinových pohárů. Mleté se mohou míchat s jogurtem nebo mohou být použity pro přípravu nápojů – teplého kakaa nebo studených koktejlů.
V Mexiku jsou velmi populární kakaové boby v medu.


ZAJÍMAVOSTI 

Kakaové boby były známy již 1500 let před naším letopočtem. Mayové i Aztékové z nich připravovali výživný nápoj, který rychle přerostl v opravdový kult čokolády. Mleté boby míchali s vodou, medem, kukuřičnou moukou a chili. Nápoj był určen hlavně vládcům, aristokracii a účastníkům náboženských obřadů. Zvyk pití čokolády přejali od Mayů Aztékové, ale nápoj pili studený, ochucený různými přídavky, jako např. paprikou, vanilkou, sušenými plátky květů, které mu dávaly různé barvy. V Mexiku były kakaové boby platidlem, Mayové je získávali ve formě daně.
 

VĚDĚLI JSTE TO? NĚKOLIK SLOV O ČOKOLÁDĚ
 
Nejlepší čokoláda a kakao jsou vyrobeny z bobů, ze kterých nebylo vylisováno kakaové máslo a nebo było jen částěčně. Nejlepší čokolády na světě obsahují nejen čistou přírodní kakaovou hmotu, ale jsou obohaceny ještě přídavkem kakaového másla. Čokoláda je pak neobyčejně jemné chuti a je velmi výživná. Nejlepší jsou samozřejmě minimálně zpracované, hořké čokolády s co největším obsahem kakaa. Protože však obsažené flavonoidy mají hořkou chuť, jsou z čokoládových výrobků odstraněny. Tuk obsažený v čokoládě nežlukne, a proto se při výrobě čisté hořké čokolády neužívá konzervačních látek. V ostatních čokoládách a čokoládových výrobcích, se pro zlepšení chuti užívá různých přísad – cukr, mléko, ochucovadla atd., které bohužel snižují účinnost obsažených cenných složek. Většina čokolád na trhu je již tak zpracována, že nemá ani částečně vlastnosti pravých, syrových kakaových bobů. Ani tmavá barva čokolády není zárukou dobrého vlivu na zdraví, protože było zjištěno, že někteří výrobci dodávají umělá barviva. Proto si při nákupu čokolády nevšímejte pouze barvy, ale hlavně obsahu kakaa. Vše tedy ukazuje na to, že největší prospěch nám přináší požívání přírodních kakaových zrn nebo hmoty z nich.