Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                                

                      


LUCUMA 

Vyslovuje se : Lukuma

LATINSKÝ NÁZEV: Pouteria lucuma

LÉČEBNÉ ÚČINKY

 nutriční, metabolické, vhodné pro diabetiky, imunomodulační, antioxidační, protizánětlivé, prevence kardiovaskulárních a mozkových onemocnění, dermatoregenerační, preventivní.

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • kožní problémy, pokožka,
  • anemie, doplnění vitamínů a minerálů,
  • energie, nervová soustava, únava.

KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT

Lucuma je strom, dorůstající výšky 15 metrů. Vyskytuje se převážně v nadmořské výšce mezi 1.000 a 2.400 m.n.m. Plody Lucumy jsou oválného tvaru, velikosti avokáda, o délce 8-10 cm, s tmavě zelenou slupkou, která se po dozrání mění na hnědozelenou. Dozrálé ovoce má žlutooranžovou dužinu, dost vláknitou, s jedinečnou sladkou chutí. Uvnitř se nachází 2-5 velkých, tmavě hnědých semen. Lucuma je prastarým peruánským ovocem. Objevuje se i v peruánských mýtech a legendách. Podle kronikářů a historiků, bylo použití Lucumy zaznamenáno již před érou Inků. Potvrzují to důkazy v podobě tvarovaných keramických nádob kultury Mochica a textilií, znázorňujících toto ovoce, které bylo používáno jako součást stravy. Na území Peru, v andských oblastech, jsou ještě stále ekotypy Lucumy rostoucí divoce. Jeho jiné názvy jsou Lúcumo, lucmo.
Vzhledem k mimořádné poptávce po Lucumě v Peru i na mezinárodní úrovni, se její pěstování a produkce neustále rozšiřuje.


VÍCE INFORMACÍ

Ovoce Lucuma je v Peru velmi populární. Je známé jako „Zlato Inků“. Jeho dřeň se převážně konzumuje čerstvá. Na export se upravuje do podoby jemně mleté moučky z plodů, zlatožluté barvy a charakteristické sladké chuti. Obsahuje mnoho živin, včetně beta-karotenu, železa, zinku, vitamínu B3, vápníku a bílkovin.
V poslední době se stává Lucuma oblíbenou a vyhledávanou pochoutkou také u nás. Jako zdroj energie, dobré nálady, přírodní sladidlo a pochutina v kuchyni.
Čemu vděčí Lucuma za rostoucí popularitu?
Je dobrým zdrojem pomalu vstřebatelných sacharidů. Plody Lucumy jsou přirozeně sladké, ale mají nízký glykemický index, takže jsou zdravou volbou pro jednotlivce, kteří chtějí snížit spotřebu cukru. Lucuma má vysoký obsah niacinu (vitamín B3), který usnadňuje metabolismus proteinů a má vliv na tvorbu energie. Doporučuje se k léčbě deprese a k udržení správné činnosti nervového systému, pomáhá zmírnit příznaky únavy.
Nedávné studie potvrzují, že tento vitamín pomáhá snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, proto je důležitý při léčbě mnoha nemocí, zejména obezity a kardiovaskulárních onemocnění. Poměrně vysoká hodnota obsahu železa pomáhá ke zvýšení hladiny hemoglobinu v krvi, což je důležité při boji s anémií (díky sladké chuti chutná i dětem).
Obsah karotenu může snížit riziko infarktu myokardu a zvyšuje účinnost imunitního systému. Lucuma, kromě toho, že má vynikající chuť, má také vysokou výživovou hodnotu. Má dobrý vliv na stav pokožky. Pomáhá při léčbě kožních onemocnění a podráždění.

State University of New Jersey po provedených výzkumech upozornila na významné protizánětlivé účinky plodů Lucumy, pozitivní efekt při léčení ran a buněčné regeneraci.
Rovněž vyzdvihla význam Lucumy v boji proti předčasnému stárnutí.


ZPŮSOB POUŽITÍ 

U nás se běžně používá prášek (moučka) z Lucumy. Jemně mletý prášek z plodů je zlatožluté barvy, charakteristické sladké chuti, která trochu připomíná vanilku, karamel, javorový sirup nebo i lehce oříšky. Má dost rozsáhlé použití, jak v průmyslu, tak i v kuchyni. Je všestrannou, zdravou a chutnou potravinou, skvělou volbou pro širokou veřejnost včetně malých dětí. Průmyslově se používá při výrobě zmrzliny.
 
K ČEMU JI LZE VYUŽÍT V KUCHYNI?
Lze z ní připravovat různé ovocné koktejly. Dodává se do koláčů a pečiva, dortů, pudinků, dezertů a domácí zmrzliny. Jako prostředek k ochucení do ovesné kaše a cereálií, výborně zvýrazní také jogurt a tvaroh. Je výborným doplňkem jídelníčku nejen pro osoby vyznávající aktivní a zdravý životní styl, ale i pro jedince na dietním režimu či diabetiky. Může být také adekvátní náhražkou rafinovaného cukru, a dá se používat jako sladidlo s vanilkovo-ořechovou chutí. S ohledem na množství zdravé vlákniny, která není rozpustná, se pro lepší výsledek doporučuje použít k přípravě mixer nebo šejkr.
Prášek z Lucumy neobsahuje lepek, nemá žádné vedlejší účinky a prospívá lidskému organizmu.
Je vhodný pro sportovce, těhotné ženy i malé děti. Ocení ho rovněž vegetariáni, vegani a diabetici.