Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie


                                      

         

                          


 PASUCHACA 
Vyslovuje se: pasučaka 

LATINSKÝ NÁZEV  Geranium dielsianum Knuth.

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN

nadzemní část rostliny, tvrde stonky

LÉČEBNÉ ÚČINKY

antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální, antimykotické, adstringentní, detoxikační.

POUŽITÍ V PERUÁNSKÉ TRADIČNÍ MEDICÍNĚ NA
  • diabetes II. typu, podpora metabolismu cukrů,
  • zánět slinivky břišní,
  • gynekologicke infekce,
  • průjem.
KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT
Pasuchaca roste divoce v severních Andách, ve výškách 3000-3500 m.n.m., hlavně v provinciích Cajamarca, Chota, Piura a Ayabaca. Je to víceletá rostlina dorůstající výšky 35 cm, světle fialové květy rostou v trsech.Svou popularitu získala především díky obsaženým substancím, které pomáhají udržet správnou hladinu glukózy v krvi. Pasuchaca také podporuje činnost slinivky a současně chrání její buňky, proto je doporučována při chronickém onemocnění a zánětu slinivky břišní. Je doporučována při léčbě cukrovky, ale nenahrazuje inzulín v případě jeho nedostatku.
Má současně silné účinky antioxidační, protizánětlivé, čistící krev a stahující, takže se používá při přetrvávajících průjmech. Diky protizánětlivým, bakteriostatickým a antimykotickým vlastnostem pomáhá při gynekologických infekcích. Používá se také k vyplachům dutiny ústní proti vřídkům.


ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ
Nejčastěji 3-5 gramů byliny zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku (po osmi hodinách).Terapeutická dávka je 6-10 g. 





ZDROJ 
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú,
Efecto hipoglicemiante del extracto acuoso de Geranium ayavacense en ratas tratadas con streptozotocin, TALLA, O., VILLEGAS L., FERNANDEZ, I. in FITO 2000 1er Congreso Intrnacional, Lima, Peru, 2000, pag. 149-152
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima