KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT Místem výskytu rostliny Wira Wira jsou vysoké Andy. Dorůstá výšky půl metru, má podlouhlé, zelenošedé, masité listy, které jsou pokryty bělavým chmýřím. Díky charakteristickým listům získala přezdívku „ zaječí uši“. Kvete drobnými žlutými kvítky. V peruánské lidové medicíně je známá a používaná již po staletí. Mezi nejdůležitější obsažené látky patří třísloviny, taniny, slizy, alkaloidy, triterpeny, steroly, betasitosterol, glukosidy, antrakinony, flavony, chalkony, diterpenické labdeny a gnaphaleny, které mají zklidňující účinky působící především na sliznice dýchacích cest, krku a nosu (uvolňují jeho ucpání).
VÍCE INFORMACÍ Vlastnosti látek, které jsou v rostlině obsaženy - antimikrobiální, antiseptické, antiastmatické, spasmolytické bronchodilatační (rozšíření průdušek), usnadňující vykašlávání, ji předurčují k použití v případech nachlazení a zánětů dýchacích cest. Mají uklidňující účinky především na sliznice dýchacích cest, krku a nosu, které uvolňují při jejich ucpání.
Odvary z Wira wira mají specifickou, lehce nahořklou ale příjemnou chuť a jsou vyhledávaným pomocníkem při kataru sliznic krku a dýchacích cest, nachlazení, chřipce a angíně, horečce, zánětech plic a dýchacích cest, zánětech a otocích horních cest dýchacích, kašli (tlumí a podporují vykašlávání), rýmě, astmatu, i jako prevence zvláště v chladném “ chřipkovém” počasí.
Wira Wira spolu s Muňa Muňa v poměru 1:1 jsou v tradiční peruánské medicíně doporučovány jako nejúčinnější lék v léčbě nemocí vyvolaných viry či nachlazenim. Muňa muňa navic dodá lepší, mentolovou chuť.
ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ
Při nachlazení, zánětu dýchacích cest či dutin se nejčastěji doporučuje 1-2 lžíce byliny (3-5g) zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 10 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku odvaru.
VEDLEJŠÍ ÚČINKY Obsahové látky mohou u zvláště citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci.
ZDROJ: Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Plantas medicinales utiles en el Surandino del Perú, ROERSCH C., VAN DEN HOOGTE L., Koeltz Scientific Books, Königstein, Germany, 1998, ISBN 3-87429-369-67-2
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6