antioxidant, doplnění minerálů a stopových prvků důlezitých pro zdraví
podporu krevního oběhu,
problémy s ledvinami nebo močovým měchýřem,
udržení štíhlé linie.
KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT
Yacon je andská rostlina známá tisíce let, pěstovaná pro chutné bulvy již Inky. Je středního růstu, obvykle dosahuje výšky 2,5 metru. Stonek má válcovitý tvar a je obvykle fialový nebo zelený. Listy jsou široké asi 22 centimetrů a dlouhé asi 33 centimetrů. Z nich vyrůstají žluté nebo oranžové květy. Jeho nejdůležitější částí jsou podlouhlé bulvy, které mohou dosahovat až 25 centimetrů, připomínající brambory. Jsou velmi šťavnaté, křehké a sladké. Často je Yacon nazýván „zemním jablkem”, protože jeho chuť připomíná jablko s melounem. Obvykle se Yacon konzumuje syrový, čerstvý nebo sušený.V posledních letech se z Yaconu vyrábí také sirupy, nápoje, křupky a vločky. Může se také smažit, vařit i péct. Požívání Yaconu je v některých částech Peru dodnes spojeno se zvláštními náboženskými a kulturními rituály.
VÍCE INFORMACÍ
Yacon v mnoha zemích způsobil revoluci ve světě zdraví a výživy. Jeho vlastností a pozitivních efektů jeho konzumace je tolik, že zájem vědců o něj neochabuje.
Tato rostlina je skutečným darem přírody, protože tělu dodává velké množství minerálů a vitamínů. Navíc pomáhá tělu vstřebávat vitamíny z jiných potravin. Yacon obsahuje cca 20 cenných aminokyselin, vlákninu, draslík, vápník, hořčík, železo a fosfor, karoten, vitamíny A, B1, B2, C a enzymy. Bulva Yaconu obsahuje až 67% fruktooligosacharidů (FOS). Dávají bulvám Yaconu sladkou chuť a tato rostlina je považována za jejich nejbohatší zdroj. FOS jsou zvláštním druhem cukrů, které nejsou naším organizmem vstřebávány. Působí jako prebiotika, jsou „pokrmem” prospěšných bakterií v trávicím traktu.
Předklinické výzkumy ukazují, že konzumace FOS může napomoci vzrůstu hustoty kostí a chrání před osteoporózou.
Jedlé jsou však nejen bulvy Yaconu. Také listy a lodyhy, které obsahuji 11-17% proteinu a podobné složky jako bulvy Yaconu, mají však nahořklou chuť. Mimo to obsahují určité množství protokatechinu, kyselinu chlorogenovou, kávovou a ferulovou. Listy Yaconu maji protizánětlivé účinky. Pomáháji zlepšit příznaky artritidy, protože v krátké době snižují zánět kloubů. Jsou také doporučovány k léčbě zánětů souvisejících s chorobami jako je dna a horečka dengue.
Čaj z listů Yaconu je prebiotikem a má antioxidační účinky. Zneškodňuje volné radikály, chrání genetický materiál, zpomaluje stárnutí organizmu a pomáhá předcházet nádorovým onemocněním a sklerotickým změnám.
Odvar z listů Yaconu se užívá jako přírodní prostředek proti cukrovce a také při zánětech močového měchýře, ledvin a jater.
Je známo, že největším problémem diabetiků jsou rychlé změny hladiny cukru v krvi, zvláště po jídle. Systematické pití Yaconu umožňuje řešení tohoto problému a současně předcházení hypoglykémie. Po měsíci užívání jsou již znatelné efekty vyvolané lepší činností slinivky a lepším vstřebáváním výživných látek v potravě.
Yacon má rovněž vliv na snížení hladiny triglyceridů a cholesterolu, podporuje metabolizmus a má účinky protizánětlivé a močopudné.
Výzkumy prokazují také příznivý vliv Yaconu při hypertenzi (ředí krev a může snížit krevní tlak o 5-10%). Mimo to usnadňuje vstřebávání vápníku a vitamínu skupiny B.
Yacon pomáhá při ledvinových problémech, vředových onemocnění střev, předchází zácpám, obnovuje bakteriální mikroflóru ve střevech, mírní stres a je uznávaným prostředkem proti nádorovým onemocněním.
Protože Yacon obsahuje hlavně FOS, sirup z něj je nízkokalorický a je výborným sladilem pro diabetiky a dietní stravování. Je rovněž dokonalým prostředkem snižujícím chuť k jídlu. Díky vlastnostem snižujícím hladinu tuků pomáhá Yacon při otylosti a redukčních dietách. Všechny tyto vlastnosti způsobily, že popularita této rostliny ve světě velice rychle roste.
Stále více si uvědomujeme, jaký vliv mají na náš organismus cukry a sladkosti.
Zvláště lidé trpící cukrovkou a jinými zdravotními problémy hledají něco, co by bylo sladké, zdravé a nízkokalorické. A zde se právě nabízí sirup z Yaconu. Pro srovnání – sklenice sirupu z Yaconu obsahuje o polovinu méně kalorií než stejná sklenice medu. Díky unikátnímu složení obsažené fruktozy nezvyšuje hladinu glukozy v krvi.
Mimořádné vlastnosti Yaconu mohou využít nejen diabetici, ale i osoby s jinými chorobami. Yacon zpomaluje procesy stárnutí, mimo jiné i viditelné efekty stárnutí pokožky. Může způsobit, že se budeme nejen mladě cítit, ale i mládě vypadat.
A tak tedy Yacon (podobně jako Maka a Vilcacora), je rostlinou která prodělává „mezinárodní kariéru“. Mimo Jižní Ameriku se již široce pěstuje v Japonsku, na Novém Zélandu, Tajvanu i v USA. Pomalu se začíná objevovat i v Evropě.